Linda Naley og Ole Jonny Espevold kikkar inn i garderoben som er heilt øydelagt. – Røyken og støvet har festa seg over absolutt alt. Dette har blitt ein svært omfattande jobb, seier Naley. Bilde innfeldt viser synet som møtte FOTO: Alf-Einar Kvalavåg/Tysvær Bygdeblad
Linda Naley og Ole Jonny Espevold kikkar inn i garderoben som er heilt øydelagt. – Røyken og støvet har festa seg over absolutt alt. Dette har blitt ein svært omfattande jobb, seier Naley. Bilde innfeldt viser synet som møtte
Skadane etter brannen var omfattande.FOTO: ALF-EINAR KVALAVAAG/TYSVÆR BYGDEBLAD
Skadane etter brannen var omfattande.
Skadane etter brannen var omfattande.FOTO: ALF-EINAR KVALAVAAG/TYSVÆR BYGDEBLAD
Skadane etter brannen var omfattande.
Skadane etter brannen var omfattande.FOTO: ALF-EINAR KVALAVAAG/TYSVÆR BYGDEBLAD
Skadane etter brannen var omfattande.

Tysvær

Skadar for fleire millionar etter brannen i Tysvær Arena

Neste veke håper ein å kunne opne delar av Tysvær Arena igjen. Konsekvensane av brannen 2. januar blei store – svært store.

Publisert Sist oppdatert

(TYSVÆR BYGDEBLAD): Denne veka blir det jobba for fullt for å klargjere idrettshallen slik at skulelevar og alle dei andre som nyttar hallen kvar einaste dag, skal få flytte inn igjen. Men brannen i garderoben viser seg å vere langt meir omfattande enn dei første meldingane fortalde, dei kom ved lunsjtider den første skuledagen etter juleferien.

– Ut frå dei undersøkingar som me har gjort etter brannen i Tysvær Arena så langt, anslår me et skadeomfang på mellom halvannan og to millionar kroner før meirverdiavgift, seier Anne Løversbakke, som er avdelingsleiar for oppgjer innanfor eigendom og innkjøp i KLP Skadeforsikring.

Skadane etter brannen var omfattande.

– Det kan me heilt klart slå fast. Når me nå har fasit i handa kan me nok ein gong bekrefte kor store konsekvensane kan bli når ein gjer slikt. Ingen kunne sjå føre seg at me skulle bruke millionar av kroner på å vaske ned og rydde opp etter ein brann i ei bossbøtte i ein garderobe. Nå fortel me historia i håp om at både barn og vaksne kan snakke saman om konsekvensane av å gjere slikt, seier Ole Jonny Espevold i Tysvær kommune.

Bossbøtte

Han er brannmann, og var ein av dei første som kom til storhallen denne januarmorgonen.

– Det var sett fyr i ei bossbytte. Det er fakta. Så har røyken og varmen øydelagt ein garderobe nærmast fullstendig, som ein kan sjå her, seier Espevold og viser oss ein garderobe som er heilt ribba for inventaret, der alt var sota og røykskadd. Han viser også eit par bilde på mobilen som viser garderoben slik den var 2. januar, svart og øydelagt. Røyken gjekk gjennom både veggar og tak, og ikkje minst ventilasjonsanlegget.

–Det betyr at det grovt sagt er røyskader i heile det store bygget. Alt dette er nå vaska ned eller bytt ut, seier Espevold.

Bit for bit

Den jobben er det Linda Naley og OCAB som har stått for.

– Me har hatt inne ekspertar frå heile landet. Akkurat nå skifter me ut dei siste takplatene, og til dette arbeidet er det montørar frå Bodø i nord til Egersund i sør i aksjon. Målet er å kunne opne neste veke. Så har eg ein stor stab med reingjeringspersonell som vaskar ned bit for bit, bokstaveleg talt. Alle tribunesetene skal vaskast i dag. Røyken og støvet har festa seg over absolutt alt. Dette har blitt ein svært omfattande jobb, seier Naley.

Skadane etter brannen var omfattande.

I tillegg til røyk og sot måtte også sløkkevatnet etter brannvesenet fjernast.

– Kunne alt utstyret gjenbrukas etter at det blei vaska?

– Nei, det er eit av problema med slike skadar. Mange av isolasjonsplatene og filtera i ventilasjonssystemet er øydelagde. Dei ville ha sloppe støv og partiklar når hallen blei varma opp igjen, og som utøvarane ville pusta inn. Det er farleg, og måtte bytast ut. Det er nesten litt vanskeleg å forklare kor mykje skade denne brannen har gjort. Det er også eit lite sjokk for oss i bransjen å sjå kor mykje skade ein slik liten» brann kan påføre eit stort bygg, seier Naley.

– Kor mykje er det gjort skade for?

– Det er ei sak mellom Tysvær kommune og forsikringsselskapet som eg ikkje kan kommentere. Men når ein står her i hallen og ser alt som er gjort, og alt som er igjen å fikse, så skjønar ein at dette kostar mykje, seier Linda Naley i OCAB.

Trist

For Tysvær kommune og Ole Jonny Espevold er brannen i storhallen meir enn ein brann.

– Eg skal ikkje gå inn på etterforskinga og rykta, for det har eg ikkje noko med. Men dette er ein brann som kunne blitt endå verre om det ikkje hadde blitt handla så raskt som det blei. Elevane som var i hallen kom seg raskt ut, våre mannskap var raskt på plass og ein fekk avgrensa skadane. Sjølv om brannen blei stoppa i løpet av minuttar, så er skadane enorme. Men det kunne ha spreidd seg, og eg vil ikkje tenke på kva som kunne skjedd om det hadde tatt fyr i gummigolvet her, seier Espevold og ristar på hovudet.

Skadane etter brannen var omfattande.

– Trur du at dei som driv med slikt skjønar alvoret og konsekvensane?

– For å få fram nettopp dette er grunnen til at me inviterte Bygdebladet hit. For å vise kor store konsekvensar ein slik brann kan få. Nå håper me at ungdommane sjølv, dei føresette og alle andre rundt dei snakker om dette. Pengar er ein ting, men barn og unge på Frakkagjerd har også opplevd at deira trygge treffstad har vore stengt i ein månad. Kanskje nokre er blitt litt redde. Dette må ikkje skje igjen, folk må ta inn over seg konsekvensane ved slike handlingar, seier Espevold.

Saman med Naley held han fram med omvisinga. Heile garderobedelen ligg i mørke. Veggar står ribba tilbake og det er folk som jobbar overalt.

– Me satsar på å kunne opne to av garderobane på måndag. Då kan ein også nytte seg av romma oppe og sjølve hallen. Så skal me gjere ferdig garderoben det brann i, og der er det snekkerarbeid som kan gå parallelt med aktiviteten i hallen, fortel dei to.

– Eg kjenner mest på at dette er forferdeleg trist. Trist på så mange måtar, fordi konsekvensane er så mange. Det trur eg me må ha meir fokus på, avsluttar Ole Jonny Espevold og kikker inn i den snart nyvaska hallen.

Tysvær kommune har nytta seg av sjansen til å skifte ut ein del lys som var planlagt byta ut seinare.

Powered by Labrador CMS