Satsar på sjømoro
I vinter flytta Jarle Knutsen (55) til Vikedal. Med tre vasscooterar startar han no opp eit nytt fritidstilbod gjennom Vikedal Vannsport AS.
— Eg hadde lyst på vasscooter sjølv og tenkte at sidan eg bur her, kan det vere gunstig å leige dei ut, seier Jarle Knutsen.
Per i dag har Knutsen tre brukte SeaDoo-vasscooterar, som han kjøpte inn for cirka 200.000 kroner. Scooterane har 140 hestekrefter og ein maksfart på 49 knop, som svarar til 90,75 kilometer i timen. Han har òg to par vasski og tubar som folk kan bli slepte på sjøen med.
For å ha det kjekt
Knutsen har båtplass til fiskebåten sin i Vikedal båthamn. Her har han eit godt startpunkt for ein raud, ein gul og ein kvit vasscooter. Han hadde lyst til å kjøpe fleire, men vil først sjå an interessa.
Aktiviteten i Vikedal Vannsport er tenkt å vere sesongbasert på våren og sommaren, så det er først no det startar. Knutsen og sonen Jone skal eige kvar sin halvdel. Dei har ikkje registrert bedrifta enno, men planlegg å gjere det som eit aksjeselskap (AS). Han omtalar det som eit prøveprosjekt.
— Det er mest for moro i starten, og så ser me korleis det går. Dersom me tener pengar, går det an å investere meir, seier Knutsen.
Han går ikkje inn i sin første sesong med store forhåpningar og seier at det berre vil vere kjekt om det blir betre enn han trur. Eit toppunkt Knutsen ser for seg, er når mange tek turen til bygda for Vikedal Roots Music Festival 17.–19. juli. Då trur han at han kan gjere det bra, og at han kanskje burde hatt fleire scooterar.
Med båthamna som startpunkt ser Knutsen positivt på kor synleg leiken med vasscooterane blir i Vikedal, og at det kan freiste folk til å hive seg med.
Vil styrke feriebygda
Som ny i bygda veit ikkje Knutsen heilt korleis det er i Vikedal om sommaren, men han har merka seg at det er fleire campingplassar der. Dette trekkjer folk, noko han ser på som ei god marknadsmoglegheit for vannsport-satsinga si.
— Eg ser for meg at det er mange tilreisande ungdommar og vaksne som vil ut og leike seg i ferien sin, fortel Knutsen.
I tillegg til campingplassane sin effekt for Vikedal Vannsport, trur han at moglegheita til å kose seg på sjøen med vasscooter eller vasski kan vere positiv for campingplassane si evne til å trekkje familiar til bygda.
— Barn vil gjerne ha noko å gjere når dei er på reis, seier Knutsen.
Det er plass til tre personar på kvar av scooterane hans. Alle brukarar av vasscooter skal vere iført flytevest. Har vasscooteren meir enn 10 hestekrefter, må førarar fødde 1. januar 1980 eller seinare ha fylt 16 år og ha båtførarbevis. Scooterane til Knutsen har 140 hestekrefter, så barn må sitje på med vaksne førarar, anten på sjølve scooteren eller på slep på vasski eller tube.
Båtpuss
Etterkvart vil Knutsen kjøpe fleire vasski enn dei to para han har per i dag. Han har òg ein idé om å kanskje kjøpe ein oppblåsbar banan som det kan sitje åtte born på.
Forutan leik med vasscooter har Knutsen eit par båtar han tenkjer å leige ut seinare, då dei treng restaurering før dei er klare for det. Dette vil bli ein del av Vikedal Vannsport-prosjektet.
— Eg ser for meg at det kan vere gunstig å leige ut ei snekke til tyskarar eller andre som vil fiske, seier Knutsen.
Sidan han ikkje kjenner så mange i Vikedal enno, veit han ikkje heilt korleis initiativet hans har blitt teke imot, men han merkar at ein del har fått det med seg gjennom Facebook-sida (Vikedal Vannsport) han har starta.