Anne Cecilie Berentsen (t.v.) og Ellen Elise Prytz (ikkje til stades) har fått med seg Charlotte Eikeskog Ravnås (f.v.) og Johanna Mortensen på laget i veterinærtenesta i Vindafjord. FOTO: NILS TOKHEIMFulltallig stab av veterinærer i Vindafjord.
Anne Cecilie Berentsen (t.v.) og Ellen Elise Prytz (ikkje til stades) fekk med seg Charlotte Eikeskog Ravnås (f.v.) og Johanna Mortensen på laget i veterinærtenesta i Vindafjord i 2024.

Ingen avtale om veterinærvakt

Veterinærane i Vindafjord har avslått kommunen sitt tilbod om ein ny vaktavtale.

Publisert Sist oppdatert

— Det siste tilbodet er avslått av veterinærane, men dei tilbyr seg å fortsetje vakta mellombels med 100 prosent tillegg, sa einingsleiar Thomas Vestbø for areal og forvaltning i eit formannskapsmøte tysdag.

Dagens avtale går ut 31. desember.

— God dialog

Vestbø fortalde at veterinærane har lagt fram eit krav om mellom anna 100 prosent tillegg til det statlege tilskotet i kommunalt tilskot, noko som utgjer om lag 900.000 kroner per år.

I juni blei det politisk vedteke at det blir sett av 500.000 kroner i kommunalt tilskot til veterinærvakta for 2026–2029, ei auke frå 125.000 kroner i den førre avtalen. Dette blir delt mellom dei fire veterinærstillingane i Vindafjord kommune. Vestbø opplyste at kommunen har gitt eit oppdatert tilbod om 600.000 kroner, med atterhald om politisk behandling, men dette blei altså avslått.

— Me har god dialog, men det er der saka står, sa einingsleiaren.

Vil rekruttere og behalda

Kommunen har ansvar for å sikre forsvarleg tilgang til veterinærtenester utanom ordinær arbeidstid. Staten gir kommunane årleg tilskot for å finansiere ordninga. For 2022 blei Vindafjord kommune tildelt 763.101 kroner, og i 2025 får kommunen 767.267 kroner. Etter at Etne kommune valde å avslutte samarbeidet med Vindafjord i februar 2025, vil det statlege tilskotet auke til 948.594 kroner.

I tillegg til tilskotsbeløpet frå staten kan kommunane sjølve velja om dei vil godtgjere veterinærane med meir enn det. Sidan 2023 har Vindafjord gitt eit kommunalt tilskot for å klare å rekruttere og behalde veterinærar i ordninga. Dette gjer også dei andre kommunane på Haugalandet.

Powered by Labrador CMS