Endra AS skal byggje eit slikt solkraftverk i Sveio.ILLUSTRASJON: ENDRA
Sveio
— Dette er ein milepæl for oss
Endra AS får løyve til å bygga Nesse solkraftverk i Sveio. Både direktør i Endra, Kristian L. Gautesen, og gardeigar Steinar Nesse er nøgde med beskjeden som kom tysdag føremiddag.
(VESTAVIND): − Store, bakkemonterte solkraftverk er nytt i Noreg. Anlegget i Sveio kommune er det niande solkraftverket som får løyve frå oss, seier Ann Myhrer Østenby, seksjonssjef i NVE.
Solkraftverket vil ha ein årleg forventa straumproduksjon på i overkant av 10 GWh (gigawattimar). Dette svarar til den årlege energibruken til om lag 500 hushald, skriv NVE i ei pressemelding.
Andre konsesjon for Endra
– Me er veldig glade for å ha fått konsesjon. Dette er den andre konsesjonen me har fått frå NVE, så dette er ein milepæl for oss, seier Gautesen til Vestavind.