Dei første tunnelvegg-elementa levert frå Sandeid til Lyngdal.
M/S Peak Sauda lastar her det første av 630 element om bord.

Næringsliv

Lasting med historiske band

Nyleg leverte Ølen Betong rundt 630 veggelement til fire tunnelar på den nye strekninga av E39 nordom Lyngdal i Agder.

Publisert Sist oppdatert

Det tok i overkant av to døger å laste elementa frå handelslagskaien i Sandeid.

– Dette er den første av åtte båtar med veggelement som me leverer til Implenia Norge AS og deira prosjekt E39 Lyngdal øst-vest», seier divisjonsleiar for element Geir Arild Søndenå i Ølen Betong AS.

Han fortel vidare at det totalt for dei fire tunnelane skal leverast 4.888 element, der av rundt 1.300 frå produksjonen i Sandeid.

— Det blir to båtlaster frå Sandeid, og seks frå produksjonsanlegget og kaia vår i Mølstrevåg i Sveio, fortel Søndenå.

Jone Olsen frå Ølen Betong set her frå seg eit av dei 630 elementa på lagringsstaden bakanfor kaia eit par dagar før båtlastinga.

Over ein del veker har verksemda på austsida av Rødneelva sentralt i bygda køyrt ned element for lagring på handelslagskaia. Ein spesialtilpassa bil tar seks element om gongen dei få hundre meterane frå fabrikken til kaia.

— Ein må vera fokusert og konsentrert i dette arbeidet, seier Jone Olsen i Ølen Betong AS som køyrde både bilen og hjullastaren som stabla elementa i to lange rekkjer på staden der det i sommarhalvåret er bubilparkering.

Skipet ruva godt i sentrum av Sandeid.

Båten

Båten som med løfta eit og eit element om bord var M/S Peak Sauda» frå reiarlaget Fonnes Shipping AS i Austrheim kommune i Vestland. Skipet seglar i ein langsiktig charteravtale for Arriva Shipping AS i Ølensvåg.

Ein kuriositet til at det er Arriva som seglar elementa til hamna i Lyngdal, er at lastinga skjedde berre to steinkast frå huset Arriva-grunnleggjar Johannes Matre bygde i Sandeid på 50-talet saman med kona Sigrund og ungane Norvald, Kåre, Sølvi, Lars og Grete.

Jone Olsen i Ølen Betong handterte leveransane frå fabrikk til kai heilt åleine vekselvis mellom lastebil og hjullastar.

Sand og sandførekomstar i Ryfylke og Sunnhordland var grunnen til at familien Matre kom til Sandeid like etter krigen. Dit flytta Arriva-grunnleggjaren sine foreldre Nikolai og Serina Matre frå Hillesdal ved Åkra i Kvinnherad. Hillesdal var hennar barndomsstad, og dei hadde flytta dit etter å ha møtt kvarandre i Bergen og gifta seg der i 1922. Ein skulle gjerne tru at Nikolai Matre kom frå nærliggjande Matre i Kvinnherad, men heimstaden hans var Matre inst i Masfjorden heilt nord i Hordaland.

Nikolai Matre var i mange år ikkje minst aktiv i Sandeid nett på staden der Ølen Betong no har produsert elementa som biltrafikken mellom Stavanger og Kristiansand vil køyra gjennom langt inn i framtida.

Det rundt hundre meter lange skipet, som stikk 6,4 meter, grensar opp mot det som er grensa ved kaia i Sandeid.
Powered by Labrador CMS