Slik blir kyrkjejubileet
I samband med at Ølen kyrkje er 150 år, er det laga eit jubileumsprogram frå søndag 3. til og med søndag 10. november.
På programmet er det både nasjonale, regionale og lokale namn. Det er spennvidde frå musikk og teater til foredrag og gudsteneste:
Svein Tindberg kjem søndag 3. november. Han har i fleire år levandegjort det kristne evangeliet gjennom bibelske tekstar og eigne opplevingar. Han spelar både med humor og alvor.
Musikkinnslaga kjem tysdag og laurdag med høvesvis Nils Økland og Sigbjørn Apeland, og det lokale prosjektkoret med Kari Synnøve Haugen som dirigent. Haugesundaren Økland og den opphavlege sveibuen Apeland var i år nominerte saman til Spelemannsprisen i open klasse. Dei er elles etablerte musikarar på nasjonalt nivå over fleire tiår. Prosjektkoret med band skal opptre med lokale og regionale artistar som Lilli Mari Vik, Sveinung Bjelland og Roger Hemnes.
På torsdagen skal lokalhistorikar Anders Haugland fortelja om historia til Ølen kyrkje og presentera jubileumsboka.
Anders Haugland kjem tilbake torsdag, då saman med Johanne Øvstebø Tvedten. Tema er kristenlivet i Ølen og Ølensvåg sett med historiske augo. Det vil òg vera kulturinnslag med Guri og Kjell Ravatn, både i form av forteljing og musikk.
Vekeprogrammet blir avslutta søndag føremiddag med jubileumsgudsteneste med biskop Anne Lise Ådnøy, prost Rune Steensnæs Engedal og barnekoret Soul Kids/Children.
Nokre av arrangementa er gratis tilgjengelege.