Kjempar for å behalde skulane
Det kjem ikkje som ein overrasking på FAU-leiar ved Imsland Hanne Eikemo Imsland då ho blir presentert kommunedirektøren sitt forslag. Ho er klar å fortsette kampen for skulen og barnehagen fram til vedtaket fell.
— Eg eit ikkje om eg hadde så store forventningar til kommunedirektøren, for han har gjort det ganske klart at han vil ha ned talet på skular i kommunen. Forventningane til politikarane er noko anna, seier Eikemo Imsland fredag då forslaget frå kommunaldirektøren blei kjent.
Barnehagen viktigast
Skulen på Imsland har i år 21 elevar frå 1. til 7. klasse, men det er den tilhøyrande barnehagen som skapar sterkast kjensler hos FAU-leiaren.
— Me er litt avhengige av skulen og barnehagen i bygda. Det absolutt viktigaste er barnehagen, og den ryk på alle alternativa. Eg blir irritert når eg ser forslaget, men overraska kan eg ikkje seie er, fortel Eikemo Imsland.
Når Grannar tek turen fredag er dei mange barnehagebarn lykkelig uvitande om at barnehagen deira er i spel politisk. To og eit halvt år gamle Brage finn vegen til armane til mamma Hanne. Ho vil nå ta ein skikkeleg runde med foreldre for å forsikre seg om at FAU har dei fleste i ryggen.
— Det er nok nokon som synest skulen begynner å bli liten, men majoriteten støtter nok oss, i alle fall kva gjeld barnehagen. Så får me brette opp ermene og få fram meininga vår, seier Eikemo Imsland.
Også på Bjoa er reaksjonane sterke.
— Eg kjenner at eg blir oppgitt, rett og slett. Dette er kjempetrist. Det er liksom ikkje eit alternativ å behalde skulen for kommunedirektøren. Alle kan lese og sjå at alternativ 0 (å behalde noverande skulestruktur) ikkje er eit reelt alternativ. Me kan sende inn fleire høyringssvar, og det kjem me til å gjere. Det er i det minste flott at me kan behalde barnehagen i nokre år, seier FAU-leiar ved Bjoa, Bente Skålnes Sandsgård.
Me er litt avhengige av skulen og barnehagen i bygda
Stussar over storskuleplanar
FAU-leiaren I Imsland er bekymra for ringverknadane av nedleggingar for bygda. Blant anna vil bygdehuset miste leigeinntekter for gymsalen sin. Ho trur det vil bli vanskeleg å gjere det attraktivt å flytte til denne delen av kommunen.
— Eg vil ikkje seie dei legg ned bygda om dei følgjer tilrådinga, men dei gjer det ikkje enklare å halde oppe folketalet. Spesielt barnehagen dersom barnehagen blir nedlagd, meiner Eikemo Imsland.
Pendlinga vil bli vanskelegare for barna enn dei vaksne, trur FAU-leiaren. Sidan pengesparing er ein viktig del av grunnen til at ein ser på skulestrukturen, slit ho med å forstå at kommunedirektøren vil bygge ein ny felles ungdomsskule i Ølen. Ho tør ikkje spå utfallet av politikarane si behandling av saka.
— Det blir spennande. Det har vore fleirtal for å halde alle skulane tidlegare, men dei har jo eit budsjett dei må forhalda seg til som kan krevje innstrammingar, så eg er ikkje heilt trygg på at det går godt, seier Eikemo Imsland.