Slik ser Vegvesenet føre seg delar av Røldalstunnel-prosjektet.ILLUSTRASON: STATENS VEGVESEN
Slik ser Vegvesenet føre seg delar av Røldalstunnel-prosjektet.ILLUSTRASON: STATENS VEGVESEN

Samferdsel

— Har pengar til E134-prosjekt

Stortingsrepresentant Terje Halleland (Frp) frå Vindafjord klarte ikkje å sjå at det var sett av pengar i regjeringa sitt statsbudsjettforslag tilknytt prosjektet Røldal-Seljestad. Nå får han svar av statssekretær Tom Kalsås (Ap) i Samferdselsdepartementet.

Publisert Sist oppdatert

— Med statsbudsjettet for 2024 foreslår regjeringa at prosjekta E6 Megården–Sommerset i Nordland, E134 Røldal–Seljestad og E134 Oslofjordforbindelsen, byggetrinn 2 i Akershus skal starte opp, fortel statssekretær Tom Kalsås (Ap) i Samferdselsdepartementet i ein e-post frå departementet.

Statens vegvesen sin omtale av prosjektet opplyser at parsellen E134 Røldal–Seljestad gir ei innkorting av køyrelengda på 6,4 kilometer og redusert reisetid på sirka 18 minutt for tyngre køyretøy, og 12 minutt for personbilar. Den nye Røldalstunnelen under Røldalsfjellet utgjer størstedelen av parsellen. Ny Røldalstunnel blir cirka 13 kilometer lang, og skal erstatte dagens Røldalstunnel, Seljestadtunnelen og dei tunge stigningane i Håradalen.

100 millionar

Onsdag uttala Terje Halleland (Frp) at om ein går inn og ser i budsjettet, så er Røldal-Seljestad-prosjektet omtalt, men at det ser ut til berre å falle inn i ein totalsum. På bakgrunn av dette har Halleland onsdag forfatta eit brev til statsråd Jon-Ivar Nygård kor han spør om det verkeleg er slik at det ikkje er avsett konkrete midlar for 2024.

Statssekretær Kalsås opplyser at det anslått eit behov på 100 millionar kroner for oppstart av Røldal-Seljestad-prosjektet i 2024, men at det kan bli endringar i beløpet gjennom budsjettåret.

— Vegvesenet skal finansiere prosjekta i 2024 innanfor si samla ramme til investeringstiltak, fortel Kalsås.

Det er foreslått å løyve rett under 10,5 milliardar til riksveginnvesteringar.

Statssekretær Tom Kalsås (Ap) i Samferdselsdepartementet er klar på at regjeringa vil ha oppstart E134 Røldal-Seljestad. Her frå eit møte om Bakka-Solheim på Skakkesenteret i Etne tidlegare i år.

Oppgitt over stortingskollega

Kalsås understrekar at ein ikkje løyver heile summen til eit prosjekt i eit budsjettår, men set av nok midlar i det enkelte budsjettår til å kunne oppretthalde rasjonell anleggsdrift i prosjekta som er satt i gang.

— Utifrå denne praksisen vil Røldal–Seljestad i påfølgande budsjettår bli tilført tilstrekkeleg med midlar til å oppretthalde rasjonell anleggsdrift, gitt at Stortinget gir tilslutnad til oppstart av prosjektet, fortel Kalsås.

Terje Halleland (Frp) er ein av tre stortingsrepresentantar frå Vindafjord i kommunestyret. At han stilte spørsmål ved om finansieringa til prosjektet var på plass kan potensielt skape litt dårleg stemning med ein annan ølensbu.

— Det er overraskande at ein så erfaren politikar ikkje klarer å lese eit budsjett, seier Lisa Marie Ness Klungland (Sp) smått oppgitt.

Ho føler seg trygg på at prosjektet kjem til å bli vedtatt i Stortinget, og viser til at SV var raskt ute og erklærte at dei støttar Røldalstunnelen.

— Det viktigaste for meg er at det blir trygge vegar og at næringslivet kjenner på at det er føreseieleg at dei kan køyre største delen av året, avsluttar Ness Klungland.

Vindafjordingane Terje Halleland (t.v.), Tove Elise Madland og Lisa Marie Ness Klungland utgjer tre av 169 representantar på Stortinget. Ness Klungland blei irritert over Halleland sitt utspel om Røldal-Seljsestad i statsbudsjettsforslaget til regjeringa.
Powered by Labrador CMS