Bli abonnent – få full digital tilgang!
Kun 5 kr for 5 veker!
• Alt innhald på grannar.no • eAvis
• Digitalt arkiv heilt frå 1973
• App med nyheitsvarsel
Deretter frå 159 kr/månad. Automatisk fornying.
Inga bindingstid. Du seier sjølv opp når du ønskjer.

KJØP

Du må logge inn for å lese artikkelen

Leiar Rune Halbrend i Ølen Grendautval (f.v.) har signert ein merknad om planane om å byggje eit biogassanlegg på Nerheim på vegner av grendautvalet. Her er han med Tor Martin Heggebø då Norges Miljøvernforbund kom for å sjå på forholda i mai. ARKIVFOTO: SVEIN-ERIK LARSEN
Leiar Rune Halbrend i Ølen Grendautval (f.v.) har signert ein merknad om planane om å byggje eit biogassanlegg på Nerheim på vegner av grendautvalet. Her er han med Tor Martin Heggebø då Norges Miljøvernforbund kom for å sjå på forholda i mai.

Energi

Grendautval seier nei til biogassplanar

Publisert Sist oppdatert

— Ølen Grendautval meiner at plassering av biogassanlegg på Nerheim Næringsområde er uheldig og i strid med både gjeldande reguleringsplan og kommunens langsiktige mål for utvikling av Ølen, står det i merknaden frå grendautvalet signert leiar Rune Halbrend 16. november.

Biovind AS planlegg å byggje eit biogassanlegg på Nerheim Næringsområde. Merknaden frå grendautvalet kjem etter varselet frå Arkipelet AS 23. oktober om oppstart av planarbeid for etablering av anlegget. I tillegg har grendautvalet sendt kopi til Statsforvaltaren i Rogaland og Vindafjord kommune. Dei ber om at:

  1. Alternative lokasjonar utanfor tettstad og bustadområde blir vurdert på nytt
  2. Tidlegare føringar om å halde tung industri åtskilt frå lettare næring vert oppretthaldne
  3. Erfaringar frå eksisterande biogassanlegg blir lagt til grunn i den vidare behandlinga
  4. Verknader for bustadverdi, etableringsvilje, omdømme og helse vert grundig utgreidde før vidare vedtak
Powered by Labrador CMS