2025 - 37 Bygg og Bu
Huset er delvis bygd oppå eit berg som gjer steinpreget meir tydeleg. Osp og stein har med åra liknande utsjånad.
2025 - 37 Bygg og Bu
Huset er fullt av detaljar med blanding av designinteriør, eldre ting og familiearv.
2025 - 37 Bygg og Bu
Det er dette tidlause inntrykket som møter ein når ein kjem til Brit Nelly Ness Tveit og Arne Tveit i Krekarvegen i Vikebygd.
2025 - 37 Bygg og Bu
Arne Tveit peikar på ein av dei større steinane han bygde inn i muren. Steinen vart funnen ein stad han måtte slita han inn i bagasjerommet på ein Peugeot 405 med høg lasteterskel.
2025 - 37 Bygg og Bu
Etter vêr og vind er det mogleg å sitja på fleire stader rundt huset. Svendsbøøya bak på biletet lagar eit fint sund kor eigedomen til Brit Nelly og Arne Tveit går ned til sjøen.
2025 - 37 Bygg og Bu
I hus nummer to på bruket bur Iselin Eidhammer Tveit og Håvard Tveit i eit 50-talshus i midten, men med nye bygg teikna av far/svigerfar i begge endar.
2025 - 37 Bygg og Bu
Den mest ekstreme gjenbruksdetaljen i husa på Tonjen er denne velbrukte båtåra som blir brukt som rekkverk opp til leikerommet til Marie (5) og Jens (8).
2025 - 37 Bygg og Bu
Ytterveggane i osp eldast med stil.
2025 - 37 Bygg og Bu
Brit Nelly Ness Tveit i den delen av kjøkenet kor muren er gjenbruk av murstein som både har vore i eit slaktehus og eit hønsehus.
2025 - 37 Bygg og Bu
Naturen kjem inn i huset overalt.
2025 - 37 Bygg og Bu
Svendsbøvågen gir familien Tveit fiske og rekreasjon.
2025 - 37 Bygg og Bu
Heimen har vidsyn utover Ålfjorden, med Oa og Erve i Sveio på den andre sida, samt ein spesielt stor og velstelt hage.
2025 - 37 Bygg og Bu
Nydelege detaljar i arkitektur og plantar bind naturen og fjorden saman med huset.
2025 - 37 Bygg og Bu
Ikkje berre garasje for ein elegant cabriolet som nærmar seg veteranstatus. Den indre veggen av garasjen er ein kampestein som var der frå før.
2025 - 37 Bygg og Bu
Funksjon og levande bruk er i sentrum inne i huset. Her er arkitekten sjølv i stova kor utøvande musikk har ein sentral plass. Ein gyngestol er tatt med frå barndomen i Etne. Katten på plattinga utanfor lever eit lukkeleg liv.
2025 - 37 Bygg og Bu
Her viser Arne Tveit at sjølv pumpehuset er i stein.
2025 - 37 Bygg og Bu
Ein grusveg som går ut til Svendsbøøya går gjennom eigedomen til familien Tveit. Den tar dei ned til sjøen kor dei har strandlinje og brygge.
2025 - 37 Bygg og Bu
Litt lenger oppe i terrenget ligg huset til Iselin Eidhammer Tveit og Håvard Tveit, sjølvsagt teikna av Arne Tveit. Ungane deira er (f.v.) Yngvild (10), Marie (5) og Jens (8).
2025 - 37 Bygg og Bu
Jens (8) viser at dei gamle ytterveggene til femtitalshuset er i bruk.
2025 - 37 Bygg og Bu
Området innanfor brygga kor plenen går heilt ut til fjøresteinane, er familien Tveit svært glade i.

Bygg og bu

Arkitektens tidlause heim i osp og stein

Arkitekt Arne Tveit er glad i gjenbruk av byggematerialar. Huset som han og kona Brit Nelly Ness Tveit bygde utanfor allfarveg ved Ålfjorden i Vikebygd, er verkeleg ei skjult perle.

Publisert Sist oppdatert

Krekavegen er ikkje så iaugefallande der den tar av frå Vikevegen ut mot Svendsbøvågen. Tar ein av til venstre eit stykke inne på vegen, kjem ein til bruket Tonjen like før brua til Svendsbøøya. Ytst på halvøya ligg det som opphavleg var småbruket der mor til Arne Tveit vaks opp.

Han har slektrsøtene på farssida frå Tveit i Austreimsbygda i Skjold, og med far som var lærar vaks han opp i Etne. Han tenkte sjølv på å bli lærar, men hadde òg ei svært kreativ side.

Kona Brit Nelly Ness Tveit er frå Skånevik, og dei traff kvarandre på Ølen vidaregåande i den spede startet av skulen. Ho utdanna seg som sosionom, så begge hadde utdanningar som gjorde att dei kunne bu avsides så lenge det var nært på andre bygder og Haugesund.

Hei!
Du må ha eit aktivt abonnement for å lese vidare.

Eksisterande kunde?

Logg inn her

Har du ikkje abonnement?

Bli abonnent

Powered by Labrador CMS