Vindafjordhallen
Gir grendahuspengar til storstova
I desember blei Soltveit Grendahus på Eikanesstranda i Vats selt. Overskotet frå salet går til Vindafjordhallen SA, som skal drifte bygdahusdelen av symjehallen og bygdahuset som er under bygging.
— Den flotte gjengen som har drive dette, har valt å gje overskotet etter salet til Vindafjordhallen SA. Så me kan plusse ytterlegare 120.000 kroner på konto. På vegner av styret, og heile Vats, tusen takk, skriv styreleiar Janne Urdal Aursland i Vindafjordhallen SA i eit Facebook-innlegg.
Ho fortel at gåve er gitt til drift av bygdahuset.
Blir på lokale hender
Soltveit Grendahus har adressa Raunesvegen 463 og ligg i Nedre Vats. Facebook-sida til grendahuset viser at det for nokre år sidan blei arrangert basarar, grautfest og spelekveld der.
Brynhild Marie Frøland står oppført som kontaktperson og er òg styremedlem hos Proff Forvalt. Med seg i styret har ho hatt Lill-Eva Dale, Liv Vatnedal og Modgunn Nesheim. I eit Facebook-innlegg i august skreiv dei at dei rydda ut av grendahuset.
3. desember blei grendahuset selt for totalt 200.000 kroner til Lars Hjorteland. Han bur kort avstand frå huset.
Stor interesse for namn
Overskotet frå salet går altså til Vindafjordhallen SA, som skal drifte bygdahusdelen av symjehallen og bygdahuset som er under bygging på staden der den gamle Vindafjordhallen brann ned 22. juli 2019. Vindafjord kommune skal drifte symjehalldelen.
Totalprisen for bygget er 209 millionar kroner. Etter planen skal symjehallen og bygdahuset overleverast frå totalentreprenøren GL Prosjektservice 30. april 2025.
Før jul gjekk kommunen ut med ein namnekonkurranse på den nye symjehallen og bygdahuset i Vats. Haugesunds Avis skriv at det kom inn 160 forslag til namn før fristen gjekk ut ved årsskiftet.
Det er definert fleire kriterium for namneval: Namnet skal vera estetisk tiltalande. Namnet bør vera inkluderande og ikkje skapa konflikt eller vera splittande. Det skal vera lett å uttala og forstå både av lokalbefolkning og besøkjande, og det skal vera beskrivande og funksjonelt og kan gjerne gje ein indikasjon på byggets funksjon slik at det gjer det enklare for folk å forstå bygget sitt formål.
Komiteen som skal ta seg av forslaga som kjem inn, består av tre medlemmer: rådgjevar Norunn Helland for kultur og idrett i Vindafjord kommune, styreleiar Janne Urdal Aursland i Vindafjordhallen SA og kommunalsjef Halfdan Krohn Brekke for samfunn og utvikling i Vindafjord kommune. Urdal Aursland fortel at namnet blir klart kommande veke.