Bli abonnent – få full digital tilgang!
Kun 5 kr for 5 veker!
• Alt innhald på grannar.no • eAvis
• Digitalt arkiv heilt frå 1973
• App med nyheitsvarsel
Deretter frå 159 kr/månad. Automatisk fornying.
Inga bindingstid. Du seier sjølv opp når du ønskjer.

KJØP

Du må logge inn for å lese artikkelen

Det kan tyda på at det blir eit godt rypeår. Det er nemleg observert meir smågnagarar i fjellet og då har rovfugl og rev meir å ete enn berre rypekyllingar. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB / NPK
Det kan tyda på at det blir eit godt rypeår. Det er nemleg observert meir smågnagarar i fjellet og då har rovfugl og rev meir å ete enn berre rypekyllingar.

Kan bli lemenår i Sør-Noreg

Publisert Sist oppdatert

Mykje smågnagarar i Sør-Noreg gir håp om ein god rypehaust.

Observasjonar frå fjellområde over store delar av Sør-Noreg tyder på at me kan stå framfor eit lemenår, stadfestar seniorforskar Nina Eide ved Norsk institutt for naturforsking (NINA) til NRK.

– Me får meldingar frå feltoppsyn og forskarar om mykje aktivitet av lemen, særleg frå Hardangervidda og vidare nordover mot Innlandet, Trøndelag og til omtrent midt i Nordland, seier ho.

Powered by Labrador CMS